Jonavos vaikų lopšelio - darželio „Pakalnutė“ keturių pedagogių, direktorės ir direktorės pavaduotojos ugdymui komanda, įgyvendindama Erasmus+ projektą „Nuolatinio tobulinimo metodologijos diegimas“ (Nr. 2024-1-LT01-KA122-SCH-000203687), drauge su Vilniaus ir Kauno pedagogų komandomis spalio 28 d. – lapkričio 2 d. lankėsi Nyderlandų ugdymo įstaigose, kurios savo vadybos bei ugdymo veiklas grindžia Nuolatinio tobulinimo (angl. Continuous Improvement) metodika. Visos stažuotės metu Lietuvos pedagogus lydėjo Marijke Broer – viena iš Nuolatinio tobulinimo iniciatyvų ugdymo įstaigose Nyderlandų Karalystėje pradininkių.
Pirmoji aplankyta mokykla – Roterdame įsikūrusi Basisschool Het Spectrum, kurioje ugdomi 4-12 metų vaikai. Čia Marijke Broer skaitė pranešimą apie Nuolatinio tobulinimo metodologijos sampratą, pagrindinius principus, teikiamą visapusę naudą. Lankomoje mokykloje mokytoja dirbanti Ria van Duijn dalinosi savo patirtimi įgyvendinant nuolatinį tobulinimą, jos ugdytiniai kvietė aplankyti mokyklos klases, pristatė jose esančius duomenų centrus, klasių tikslus, susitarimus. Svečius iš Lietuvos žavėjo erdvios ir spalvingos patalpos, kūrybiškai įrengtos klasės, nustebino vaikai, atostogų metu leidžiantys laiką mokykloje.
Toliau kelionės maršrutas vedė į žvejų miestelyje Urk veikiančią Berechja college krikščionišką mokyklą. Stažuotėje dalyvaujantiems pedagogams mokykloje olandų kalbos mokytoja dirbanti Hilde Woort-Bos pristatė, kaip duomenų centrai veikia klasės ir visos mokyklos lygmenyse, pademonstravo interaktyvius ugdytinių portfolio. Didelis abiejų lektorių (Marijke ir Hilde) dėmesys buvo skiriamas PDSA (Plan Do Study Act) metodo pristatymui, dalyvavusios pedagogų komandos iš Lietuvos išmėgino šį modelį pasirinktai savo įstaigos problemai spręsti. Hilde Woort-Bos taip pat išsamiai papasakojo apie ankstyvą vaikai profesinį orientavimą, ypač įdomu svečiams iš Lietuvos pasirodė tai, kad žvejų miestelio vaikai gali nuspręsti sekti savo tėvų pėdomis ir žvejybos amato mokytis jau mokykloje. Profesijų ir gyvenimo įgūdžių mokymosi erdvės kėlė didžiausią nuostabą ir susižavėjimą: vaikai čia gali mokytis grožio specialistų, slaugytojų, virėjų ir kitų profesijų tam visiškai pritaikytose patalpose, naudodami visą reikiamą įrangą ir priemones. Įspūdžių kupiną dieną vainikavo ekskursija su vietiniais gyventojais gidais po Urk miestelį.
Trečioji ir paskutinė aplankyta mokykla ir dienos priežiūros centras – dar šių mokslo metų pradžioje atvėrusi duris LPS Fortuna, įsikūrusi mažame Woensdrecht miestelyje. Svečius sutiko ir NTM įgyvendinimą šioje įstaigoje pristatė mokyklos direktorius Pieteris Krebbekxas. Jis pabrėžė, kad mokykla itin didžiuojasi apsirūpindama saulės energija, naudoja geoterminę šildymo sistemą. Šioje įstaigoje buvo galimybė dalyvauti grupių susirinkimuose, apžvelgti duomenų centrus, klausyti mokinių pasakojimų apie jų patirtis keliant tikslus, jų siekiant, sprendžiant grupės problemas pagal PDSA metodą. Galiausiai vaikai pristatė savo portfolio, didžiavosi savo pasiekimais.
Delegacijos iš Lietuvos nariai dalinosi įspūdžiais ir tvirtino, kad visas aplankytas mokyklas, kurios dirba nuolatinio tobulinimo metodikos principais, sieja vaikų aktyvus veikimas keliant asmeninius ir bendrus grupės tikslus, sudarant grupės taisykles, nuolatinis savo ugdymosi ir elgesio reflektavimas, asmeninė atsakomybė už pasiektus rezultatus.
Finansuojant Jonavos rajono savivaldybei viena Jonavos pradinė mokykla ir Jonavos vaikų lopšelis-darželis „Pakalnutė“ pasirinko mokytis ir diegti Nuolatinio tobulinimo metodiką. 2023 m. pabaigoje prasidėjo ilgalaikiai mokymai, kuriuos veda lektorius Adas Papartis, prof. dr. Modestas Gelbūda ir Marijke Broer, „Klasse.Pro“ vadovė, patyrusi švietimo, Nuolatinio tobulinimo metodikos ekspertė Nyderlanduose. Mokymų dalyviai – dalyvaujančių ugdymo įstaigų komandos – ne tik klauso teorinių paskaitų, bet išgirsta medžiaga dalijasi pedagogų kolektyve, išbando klasėse/grupėse su mokiniais.
Nuolatinis tobulinimas – tai LEAN sistemos atšaka, pritaikyta švietimo sistemai, leidžianti gerinti ugdymo kokybę, mokinių socialinę ir emocinę gerovę, pasiekimus. Taikant šią metodiką labai svarbūs visos bendruomenės susitarimai ir vieninga vizija, kasdienis mokytojų bendradarbiavimas. Kasdien taikomos priemonės stebėti individualią, klasės pažangą, skatinama asmeninė mokinių atsakomybė už mokymosi rezultatus.
Finansuojama Europos Sąjungos lėšomis. Tačiau išreiškiamas požiūris ar nuomonė yra tik autoriaus (-ių) ir tai nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar Švietimo mainų paramos fondo požiūrį ar nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei dotaciją teikianti institucija negali būti laikoma už juos atsakinga.